Ententýky, dva špalíky..na pražském Újezdě

Ententýky, dva špalíky, čert vyletěl z elektriky, bez klobouku bos, natloukl si nos…

Možná si říkáte, co dělal čert u zásuvky a proč z ní vyletěl jako spálený toust, ale nenechte se mýlit. Tenhle příběh se stal už hodně dávno v Praze na Újezdě, přímo pod kopcem Petřínem. Ta elektrika, o které se v básničce zpívá, totiž nebyl kabel k televizi, notebooku ani k PlayStationu. Tenkrát se tak říkalo tramvaji – v Brně jí sice říkají šalina, ale v Praze to byla odjakživa elektrika.

Náš čert se jmenoval Barnabáš a byl to hrozný popleta. V pekle se doslechl, že v Praze pod Petřínem prý běhají ty nejkrásnější čertice na světě. Barnabáš si vzal nejlepší vestu, kopyta si vyleštil sazemi, ale klobouk nechal doma, aby mu vynikly jeho zbrusu nové rohy. Netušil ale, že lidé tak říkají jenom hubatým holkám a že žádnou opravdovou rohatou nevěstu na Újezdě nenajde.

Když vylezl z kanálu, zrovna přijížděla starodávná tramvaj. Vypadala úplně jinak než ty dnešní. Byla dřevěná, krásně drnčela a hlavně neměla žádné zavírací dveře. Lidé prostě naskakovali na plošinu za jízdy a celou cestu se museli pevně držet železných tyčí, protože průvan foukal až do posledních řad sedadel.

Barnabáš uviděl uvnitř tramvaje slečnu v červeném kabátě. „To musí být ona, celá hoří jako pekelný oheň!“ zajásal a naskočil na schůdek. Jenže se chtěl předvést, jaký je to hrdina, a tak se vůbec nedržel. Jednou rukou si uhlazoval obočí a v druhé držel kytici kopřiv. Jenže jakmile řidič na křižovatce pořádně zabral, tramvaj sebou cukla, Barnabášovi podjela kopyta a on vyletěl z dveří ven jako namydlený blesk.

Dopadl na dlažební kostky přímo před zraky té slečny. Protože byl bez klobouku, pořádně si o pražskou dlažbu natloukl nos. Slečna se místo obdivu začala strašně smát a volala na něj, jestli se náhodou nepřijel učit létat. Barnabáš celý uražený, s nateklým nosem a rozcuchanými rohy, raději vlezl zpátky do kanálu. Říkal si, že zlaté peklo, tam aspoň nikdo nepoužívá ty splašené elektriky, ve kterých se čert neudrží na nohách. Od té doby se říká, že kdo se v tramvaji nedrží, dopadne jako tenhle čert z Újezda.

A ty si tady můžeš stáhnout omalovánky, vytisknout a pěkně si toho čerta Barnabáše vybarvit, jak budeš chtít.

Přejít nahoru