Řopík za Opavou

Kousek za Opavou, tam kde vítr umí hladit obilí po klasech a kde se ráno mlha válí po loukách jako peřina po podlaze, stojí malý železobetonový domeček. Nízký, podsaditý, jakoby trochu zamračený.

Kdo jde kolem poprvé, řekne si:

„To je ale divná bouda.“

Jenže to není bouda. To je řopík.


Co jsou vlastně řopíky?

To vám musím povědět pěkně od začátku, protože každá věc na světě má svůj důvod. I knoflík. I pampeliška. I starý betonový domek v poli.

Kdysi dávno, když se lidé báli války, začali stavět malé pevnosti. Takové tvrdé domečky z betonu a železa, aby tam byli uvnitř vojáci a chránily naši zem. Ty domky byly nízké, aby je nebylo moc vidět, a pevné, aby vydržely ledacos.

A protože je stavilo takzané Ředitelství opevňovacích prací — což je tak dlouhý název, že by ho ani koza najednou nevybékala — začalo se jim říkat prostě zkráceně řopíky.

No a jeden takový řopík vznikal právě za Opavou.

Míchal se beton. Dělníci hulákali. Kolečka vrzala. Dělník Korejs pískal falešně tak strašně, až vrány padaly ze stromů smíchy.

A zrovna tehdy šel kolem téhle stavby kouzelník Lesočírek.


Kouzelník, který nikde nebydlel dlouho

To nebyl žádný kouzelník z pohlednic. Žádný špičatý klobouk a hvězdičky na pyžamu. Kdepak.

Lesočírek vypadal trochu jako lesník, trochu jako tulák a trochu jako dědeček, který ví víc, než říká.

Měl vousy od mechu, kabát vonící po jehličí a kapsy plné podivných věcí. V jedné nosil žaludy pro veverky, v druhé déšť pro uschlé houby a někde úplně dole schovával malou lahvičku se zázračným elixírem.

A Lesočírek nikdy nebydlel dlouho na jednom místě.

Jednou spal pod smrkem u řeky. Pak zas v dutině starého buku. Chvíli bydlel v opuštěném mlýně a jednou dokonce celé léto přespával v seníku mezi kočkami.

Když se ho někdo ptal:

„Kde vlastně bydlíte, pane Lesočírek?“

odpověděl:

„Teď tady… a zítra možná tam, kde mě budou potřebovat stromy.“


Jak řopík ožil

Jak tak šel kolem stavby řopíku a koukal jak jde chlapům práce pěkně od ruky, zakopl o kámen.

„Jejda!“ řekl.

A bác!

Lahvička s elixírem mu vyletěla z kapsy rovnou do velké míchačky s betonem.

Nikdo si ničeho nevšiml.

Jen beton se maličko zaleskl.

A tak se stalo něco, co se nestává ani jednou za tisíc let. Dělníci řopík dostavěli, připravili a odešli.

A tenhle náš řopík díky tomu elixíru ožil.

Ne hned. To ne.

Nejdřív jen poslouchal.

Slyšel kapky deště bubnovat na střechu.
Slyšel kořeny stromů, jak si pod zemí šeptají.
Slyšel myši v trávě.

A pak jedné noci otevřel své betonové oči.

Od té chvíle rozuměl lidem i zvířatům.


Přátelé z lesa

Protože ke svému původnímu účelu nikdy nesloužil a byl pořád prázdný, začal mít spousty přátel z lesa.

Lišky k němu chodily na porady i zahnání nudy.

„V lese přibyli houbaři,“ hlásila rezavá liška Barča.

„A jeden z nich zpívá hrozně falešně,“ dodala vesele sýkorka.

Srnky se u něj schovávaly před bouřkou.
Ježci pod jeho stříškou zimovali.
A zajíc František si tam nejednou zapomněl mrkev.

Řopík byl trpělivý posluchač. Beton totiž nikam nepospíchá.

Roky kolem něj běžely jako voda v potoce.


Jak kolem vyrostl les i pole

Nejdřív kolem byly hlavně louky.

Pak vyrostl les.

Malé smrčky se natahovaly k nebi jako děti ve škole, když chtějí jedničku. Břízy šuměly. Dub moudřel.

A řopík všechno sledoval.

„To je krásné, pěkně mě tu postavili a spousty přátel mám,“ říkal si večer.

Jenže čas je kouzelník ještě větší než Lesočírek.

Jednoho dne přijely traktory.

Velké, hlučné, natřásající se stroje.

Pole se rozšířilo až skoro k řopíku. Kombajny hučely v létě jako obrovští kovoví čmeláci.

A řopík se nejdřív trochu bál.

„Co když už sem nikdo nebude chodit?“ povzdechl si.

Ale chodili a nejenom zvířátka.


Kluci a jejich pevnost

Kluci z vesnice si na něm hráli skoro každý den.

Jednou byl pirátskou pevností.
Podruhé hradem.
Pak zas kosmickou základnou.

A jednou dokonce pekárnou, což bylo zvláštní, protože v řopíku nikdy žádné rohlíky nebyly.

Děti na něm sedávaly večer a pozorovaly západ slunce.

A řopík jim vyprávěl.

O liškách.
O stromech.
O větru.
O válkách, které nepřišly.

A taky o tom, že svět se pořád mění, ale některé věci zůstávají.

Třeba dobré místo v krajině.
Nebo přátelství.
Nebo obyčejný betonový řopík, který umí naslouchat.


A Lesočírek?

Někdy, když je léto, obilí šustí a večer voní hlína po dešti, prý se u toho řopíku stále objevuje kouzelník Lesočírek.

Sedne si do trávy.
Pohladí mech.
A potichu se zeptá:

„Tak co, starý příteli?“

A řopík tiše zapraská betonem:

„Pořád držím. Pořád držím“

Tak co děti? Víte, co je řopík? Už jste nějaký viděli nebo v něm dokonce byli?

Nezapomeňte si stáhnout, vitisknout a vykreslit obrázek :

Přejít nahoru